Ból głowy

Po dniu spędzonym w pracy boli Cię głowa? A może już rano budzisz się z bólem głowy? Pierwsze co robisz w takiej sytuacji to sięgasz po tabletki? Być może cierpisz na napięciowy ból głowy. W takim wypadku alternatywą dla leczenia farmakologicznego może być fizjoterapia, na przykład Terapia Punktów Spustowych.

 

 

Po co mi fizjoterapeuta, skoro po połknięciu tabletki ból mija? Owszem, farmakoterapia wykazuje bardzo wysoką skuteczność, jednak jest to metoda obciążona szeregiem negatywnych skutków, jeśli jest stosowana zbyt często i/lub długotrwale. Stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzeń śluzówki żołądka, uzależnienia od stosowanych specyfików, a nawet do tzw. polekowego bólu głowy.

Terapia Punktów Spustowych (Trigger Points) może przyczynić się do skrócenia czasu trwania epizodów występowania bólu głowy, zmniejszyć natężenie bólu, a także sprawić, że  epizody będą występowały rzadziej.

W trakcie terapii fizjoterapeuta zlokalizuje ( na podstawie wzorca bólu oraz palpacji mięśni) a następnie rozpocznie terapie polegającą na dezaktywizacji Punktu Spustowego . Najczęściej Napięciowe Bóle Głowy powodowane są przez mięśnie: czworoboczny, płatowaty głowy, mostkowo-sutkowo—obojczykowy, półkolcowy głowy, żwacz, skroniowy.

Główną przyczyną powstawania Punktów Spustowych jest nadmierne przeciążenie mięśnia, zwłaszcza pozostawanie w długotrwałym skurczu izometrycznym, powoduje to ograniczenie dopływu krwi do tkanki mięśniowej, a więc naraża mięsień na formowanie się w nim Punktu Spustowego. Wiele osób nawet nie zdając sobie z tego sprawy odruchowo reaguje na stres poprzez uniesienie ramion i napięcie mięśni karku, a formujące się w nich Punkty Spustowe  powodują ból, który promieniuje do głowy. Przyczyną formowania się Punktów Spustowych w mięśniach szyi mogą być również: nieprawidłowa pozycja przyjmowana podczas pracy przy komputerze, długotrwałe trzymanie telefonu między uchem a ramieniem, noszenie na ramieniu ciężkiej torby. Krótko mówiąc mnóstwo wykonywanych codziennie przez  nas czynności , może powodować występowanie Punktów Spustowych w obrębie mięśni szyi i głowy.

Nie jesteśmy w stanie zapobiegać wszystkim dolegliwościom, nie przestaniemy korzystać z komputera, nie wszędzie możemy zorganizować sobie ergonomiczne stanowisko pracy, ale możemy poświęcić 40 minut na konsultacje z fizjoterapeutą i spróbować uwolnić się od bólu głowy, bez poświęcania żołądka 🙂

Konsultacja u fizjoterapeuty?

W 2014 roku dr. Shirley Sahrmann z Washington University School of Medicine zapytana o to jak widzi przyszłość fizjoterapii stwierdziła, że Jej zdaniem fizjoterapia powinna funkcjonować podobnie do opieki dentystycznej. Co to oznacza? Zalecane jest, aby raz do roku odwiedzić dentystę i sprawdzić stan swoich zębów, dlaczego nie sprawdzić zatem stanu swojego układu ruchu przez fizjoterapeutę?

Według dr. Sahrmann powinniśmy sprawdzać swoje ciało nie tylko pod względem wydolności sercowo- naczyniowej, ale także postawy, a nawet wykonywanych przez nas ćwiczeń, skonsultować z fizjoterapeutą ich rodzaj i wpływ na nasz organizm. Mimo naszych szczerych chęci i zaangażowania w zdrowy styl życia, nie każda aktywność ruchowa będzie dla naszego organizmu dobra, a mnogość ofert różnego rodzaju zajęć czasem staje się przytłaczająca i utrudnia wybór.

Osobiście uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, bo jak mówi stare powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” 🙂

Poniżej link do wywiadu